Tajlandia Północna

Wycieczki z polskim przewodnikiem na północ Tajlandii

Oczywiście stolicą Tajlandii jest Bangkok ale północna Tajlandia, a dokładniej Chiang Mai i Chiang Rai to bardziej znane perełki kultury Tajskiej.

Z całą pewnością północna część Tajlandii jest domem dla jednych z najpiękniejszych cudów przyrody tego kraju. Dotyczy to również kultury zakorzenionej w starożytnym Królestwie Lanna, bardzo specyficznej dla tego regionu. Oczywiście miłość do jedzenia jest tutaj niezrównana i dla wielu to tu jest najlepsze jedzenie Świata. Dodatkowo piękno przyrody, ciekawe zabytki czynią je wyjątkowo atrakcyjne dla milionów turystów.

Tajlandia północna to region zasługujący na Twoją zdecydowaną uwagę jeśli chodzi o odkrywanie pięknych miejsc w Tajlandii. Jednak z ponad 17 prowincji nie łatwo wybrać te najciekawsze miejsca warte szczególnie odwiedzin. Cóż to jest miejsce właściwe aby dowiedzieć się czegoś więcej o Tajlandii północnej. W naszym przewodniku przedstawimy kilka najlepszych miejsc, które naszym zdaniem szczególnie warto odwiedzić w północnej Tajlandii. Oczywiście to subiektywny wybór  opierający się na moim osobistym doświadczeniu podróżowania po tych prowincjach i myślę że przydatny dla chcących  zagłębić się w wyjątkową kulturę Tajlandii.

Tajlandia północna - chiang mai, thailand, garden
chiang rai, thailand, white temple-2371951.jpg
measure, chiang mai, sanctuary-806523.jpg
thailand, chiang mai, long-necked-5048780.jpg

Oczywiście numer 1 na liście to Chiang Mai

Niegdyś dobrze prosperująca stolica 700-letniego Królestwa Lanna, położona w północnej części Tajlandii. Chiang Mai to starożytne miasto, które doskonale łączy niesamowite górskie krajobrazy i historyczne  atrakcje architektury czekające na twoje odwiedziny.
Chiang Mai to jedno z najlepszych miast do odwiedzenia w Tajlandii o nieco bardziej wyluzowanej i tradycyjnej atmosferze niż tętniące życiem Bangkok. Otoczone starożytnymi murami Lanna, stare miasto Chiang Mai jest domem dla wielu wspaniałych starożytnych budowli z których niektóre mają ponad 700 lat. Warto wypożyczyć rower na jeden dzień i zwiedzać miasto w wolnym czasie, odwiedzając miejsca takie jak Wat Lok Moli, Wat Chiang Man, Wat Phra Singh lub Wat Doi Suthep na szczycie góry Doi Suthep. Oczywiście Chiang Mai to również jeden z najlepszych nocnych targów w kraju, a cała główna droga starego miasta w każdą niedzielę zamienia się w ruchliwy targ na którym można kupić wiele towarów i pamiątek.

Bez wątpienia Chiang Mai to miejsce, które powinno znaleźć się na szczycie listy miejsc do odwiedzenia w Tajlandii. Dzięki równowadze między tradycją, kulturą i przystępną ceną.

Więcej o Chiang Mai znajdziesz tu…

Chiang Rai to kolejna obowiązkowa prowincja w północnej Tajlandii, która musisz odwiedzić!

Bez wątpienia dla wielu może wydawać się sennym prowincjonalnym miasteczkiem w którym nie wiele jest do zrobienia. Zdecydowanie jednak to miejsce ma o wiele więcej do zaoferowania niż może się wydawać na pierwszy rzut oka

Chiang Rai jest domem dla jednej z najbardziej niezwykłych, misternie zaprojektowanych świątyń w kraju czyli znanej jako Biała Świątynia. Jest pokrytą niezwykle szczegółowymi rzeźbami w tym rzeźbami wykonanymi ze szkła, które pomalowano na biało. Zdecydowanie jest to świątynia niepodobna do żadnej innej jaką widziałeś wcześniej.

Niedaleko znajduje się również pomalowana na niebiesko Niebieska Świątynia. Dalej kolejne wspaniałe dzieło sztuki ogromna chińska świątynia Wat Huay Pla Kang i Wat Saeng Kaeo Phothiyan. Chiang Rai jest tak dużym obszarem do pokonania i tak wieloma pięknymi miejscami do odwiedzenia że warto spędzić tam około 4-5 dni aby przynajmniej  zobaczyć te najciekawsze.

Polecamy również  jednodniowe wycieczki z polskim przewodnikiem w Chiang Rai. Dzięki którym odwiedzisz najciekawsze miejsca miasta i prowincji.

measure, wat rong khun, chiang rai-671154.jpg
temple, sculpture, buddha-5948617.jpg
nan province, thailand, tourism-1550644.jpg
beautiful siam, morning mist, visiting nan-3188634.jpg

Nan to prowincja leżąca nieco na wschód od Chiang Mai i południe od Chiang Rai.

Bez wątpienia jest to jedna z najciekawszych prowincji do zwiedzania w północnej Tajlandii z własną unikalną kulturą i wieloma atrakcjami​.
Nan przez wieki było niezależnym królestwem zwanym Nanthaburi i przez większość swojego istnienia pozostawało odizolowane. Jednak z czasem zostało włączone do ówczesnych sąsiednich królestw Lenny i Birmańskiego.
Po wieloletnim panowaniu Birmy w XVIII wieku uzyskał suwerenność i stał się pół-autonomicznym królestwem Syjamu (Tajlandia). Dopiero w 1931 roku Nan została w pełni włączona do Tajlandii.

Nan i jej historia to niejako podwaliny tego co dzieje się obecnie w Nan. Niewątpliwie stała się bardzo popularna  wśród turystów, którzy chcą wyjść poza Chiang Mai i odkrywać nowe mniej znane rejony północy Tajlandii.
Dzięki bogatej historii Nan nadal zachowuje wiele pięknych pozostałości swojej starożytnej przeszłości, a jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w mieście Nan jest Wat Phumin gdzie można zobaczyć dobrze zachowane malowidło ścienne z czasów Królestwa Nan, które przedstawiają Cykl życia Buddy, a także sceny z lokalnego życia tamtych czasów.
Nan posiada również własną Białą Świątynię (Wat Ming Muang), nieco podobną do tej w Chiang Rai, a także Złotą Świątynię Wat Sri Panthon. Oczywiście jest wiele innych na zewnętrznych obrzeżach miasta, które pokazują wyraźny styl architektoniczny Nan.

 

 

Co jeszcze warto odwiedzić na północy Tajlandii?

Bez wątpienia takich miejsc jest naprawdę sporo, zaczynając choćby od Sukhothai, pozornie małe miasteczko w dolnej północnej części Tajlandii. Niegdyś było siedzibą pierwszej stolicy Syjamu w XIII wieku, założonej przez wielkiego króla Ramkhamhaenga i uważana jest za kolebkę cywilizacji tajskiej.

Phayao jest miastem nad jeziorem, które nieco przypomina podobne miasta w pobliżu jezior w Europie. Ogromne jezioro znane lokalnie jako Kwan Phayao jest sztucznym jeziorem, które powstało zaledwie kilkadziesiąt lat temu z powodu budowy tamy w pobliżu. Przy okazji zmieniło miasto w jedno z najbardziej fotograficznych miejsc w Tajlandii.

Również warto odwiedzić Phrae, które było kiedyś jednym z największych centrów handlu drewnem tekowym w kraju, obecnie niewiele wiadomo o tej małej prowincji na skraju starożytnego królestwa Lanna.

Lampang to wyjatkowe miejsce na spędzenie spokojnych chwil z dala od ogromu turystów w Chiang Mai. Polecamy odkrywanie pięknych zabytków na rowerze lub pieszo. Bez wątpienia warto spędzić tu przynajmniej dwa dni aby nieco poznać to miejsce. Atrakcje turystyczne Lampang, takie jak świątynia Wat Si Rongmuang wykonana w całości z drewna tekowego, zbudowana przez imigranta Shan z Myanmaru oraz stara rezydencja przekształcona w muzeum. Polecamy odwiedzenie jednej z najpiękniejszych, najbardziej fotogenicznych pagód w Tajlandii o nazwie Wat Chaloem Phra Kiat.

Phitsanulok to 600-letnia stara stolica licząca 800 000 mieszkańców, położona w dolnej północnej części Tajlandii, tuż nad rzeką Nan. Oczywiście nie jest miastem, które ludzie wpisują na listę miejsc do odwiedzenia podczas podróży po Tajlandii nie mniej jednak dla tych z Was, którzy chcą odkrywać wyjątkowe miejsca, a nie jechać tylko tam dokąd wszyscy się udają. Z pewnością miasto oferuje unikalną okazję aby poznać jak faktycznie wygląda tajski styl życia poza miastami turystycznymi.

sunset, mountain, nature-2105235.jpg
Thailand Sukhothai
village, agriculture, valley-1822441.jpg

Najlepsze oferty wycieczek do Tajlandii.

Tajskie Wakacje to:

Transfery i busy

Oferujemy transfery między lotniskami i hotelami.

Wycieczki fakultatywne

Polski przewodnik, fantastyczne wycieczki objazdowe do najciekawszych miejsc w Tajlandii.

Rajskie wyspy

Zwiedzanie najpiękniejszych rajskich wysp tajskimi łodziami. Nurkowanie na rafach kompiel na malowniczych plażach.

Noclegi

Noclegi w hotelach apartamentach i domkach letniskowych na terenie całej Tajlandii.

Organizacja imprez i przyjęć okolicznościowych

Imprezy okolicznościowe, śluby i wesela na rajskich plażach.

Bilety i transfery lotnicze

Wsparcie przy zakupie biletów lotniczych oraz ubezpieczenia turystycznego.

Kontakt

Napisz do nas

Nasi partnerzy