Bangkok – Kanchanaburi – Ayutthaya z polskim przewodnikiem – Wycieczka 3 dniowa z noclegiem nad rzeką Kwai

(5 opinii klienta)

od: 199,00 

Wycieczka Bangkok i okolice z polskim przewodnikiem
oraz noclegiem w Kanchanaburi.

Bangkok – Kanchanaburi – Ayutthaya

Prywatna wycieczka fakultatywna z noclegiem w Kanchanaburi.
W programie m.in. Bangkok i świątynie Wat Arun, Wat Pho, Pałac Królewski,
rejsy łodzią po kanałach w Bangkoku, przejażdżki Tuk Tuk’ami, China Town.
Następnego dnia pływający rynek Damnoen Saduak, rynek na torach Mae Klong Fresh Market, dalej Kanchanaburi oraz „Most na Rzece Kwai„, wodospady w Parku narodowym Erawan oraz zabytkowe ruiny Ayutthaya.
Nocleg w Kanchanaburi przy rzece Kwai.
(Cała trasa wycieczki liczy prawie 700 km pokonywane w 3 dni)

W CENIE WYCIECZKI:
Polski i tajski przewodnik
na trasie całej wycieczki, nocleg w Kanchanaburi (hotel 4 gwiazdkowy).

Zależnie od ilości uczestników będzie realizowana SUV’em lub BUS’em
(dla 2-4 osób SUV, od 5 do 8 BUS).
Cena:
210€os. od 199€/os.
(rabaty naliczane od 4 osób)

Wybierz miejsce z którego chcesz rozpocząć wycieczkę.

DODATKI NA ŻYCZENIE:

Opis

Bangkok – Kanchanaburi – Ayutthaya z polskim przewodnikiem – Wycieczka 3 dniowa z noclegiem nad rzeką Kwai

Dostępne terminy:  (daty do wyszukania i rezerwacji na kalendarzu powyżej).

W skrócie atuty wycieczki!

 • Mała grupa uczestników od 4 do max. 12 osób.
 • Polski i lokalny przewodnik na całej trasie wycieczki.
 • Program wycieczki:
  – zwiedzanie największych atrakcji i zabytków Bangkoku
  (przejazdy lokalnymi środkami transportu Tuk Tuk, metro, kolej naziemna, łodzie),
  – pływający rynek Damnoen Saduak, rynek na torach Mae Klong Fresh Market,
  – Kanchanaburi z noclegiem przy „Moście na Rzece Kwai” oraz słynne wodospady w Parku Narodowym Erawan,
  – zabytkowe ruiny w Ayutthaya,
Wycieczka Bangkok i okolice

Plan wycieczki fakultatywnej po Bangkoku i okolicach.

(plan może ulec zmianie w trakcie trwania wycieczki ze względu na pogodę i inne zdarzenia losowe)

Dzień 1. Bangkok z polskim przewodnikiem.
ok. godziny 8:00 rozpoczniemy wycieczke po Bangkoku i jego atrakcjach.
Witamy w ekscytującym dniu zwiedzania Bangkoku, gdzie czeka na nas wiele fascynujących miejsc i niezapomnianych wrażeń. Nasz program obejmuje najważniejsze atrakcje miasta, zapewniając bogate doświadczenie kulturowe i historyczne.

Świątynie Wat Arun i Wat Pho

Rozpoczniemy naszą przygodę od wizyty w Wat Arun, jednej z najbardziej charakterystycznych świątyń w Bangkoku. Jego imponująca wieża o wysokości 82 metrów zdobi się kolorowymi porcelanowymi kawałkami, które odbijają promienie słońca, tworząc malowniczy widok. Po wejściu na górę wieży można podziwiać przepiękne panoramiczne widoki na rzekę Chao Phraya i całe miasto.

Następnie udajemy się do Wat Pho, świątyni słynącej z ogromnego posągu leżącego Buddy, który mierzy aż 46 metrów długości. Bez wątpienia robi on ogromne wrażenie i wzbudza podziw wśród turystów, którzy odwiedzają to miejsce. Wat Pho to również miejsce, gdzie znajduje jedna z najstarszych i największych szkół masażu w Tajlandii. Możemy skorzystać z niezwykłej okazji i zrelaksować się podczas tradycyjnego tajskiego masażu.

Rejs po starych kanałach Bangkoku

Po odkryciu piękna Wat Pho, przeprowadzimy się do pobliskiego nabrzeża, gdzie czeka na nas rejs po starych kanałach Bangkoku. Ten malowniczy rejs pozwoli nam doświadczyć prawdziwego życia nad wodą i zobaczyć tradycyjne domy na palach oraz kolorowe targowiska z lokalnymi produktami. Podczas rejsu będziemy mieć okazję spróbować lokalnych przysmaków i cieszyć się widokiem tętniącego życiem Bangkoku.

"Pałac Królewski" i świątynia Wat Pakieo

Po powrocie z rejsu kontynuujemy naszą podróż do Pałacu z przylegającą świątynią Wat Pakieo. Ten urokliwy kompleks pałacowy to mieszanka architektury tajskiej i europejskiej, pełna pięknych ogrodów, dziedzińców i wspaniałych budowli. Świątynia Wat Pakieo to miejsce, w którym możemy oddać cześć najsłynniejszemu i najważniejszemu wizerunkowi Buddy w Tajlandii czyli "Szmaragdowemu Buddzie" i zgłębić tajniki buddyzmu.

Golden Mount

Następnie udajemy się do znanego Golden Mount, świątyni usytuowanej na wzgórzu, z którego rozciąga się wspaniały widok na panoramę miasta. Aby dotrzeć na szczyt, musimy pokonać 318 stopni. Widok z góry jest niezwykle malowniczy, zwłaszcza podczas zachodu słońca, gdy całe miasto tonie w złocistym blasku.

Po tej duchowej podróży, czas na odrobinę zakupów i smakowania lokalnych specjałów. Udajemy się do tętniącej życiem dzielnicy Chinatown, gdzie czekają na nas wąskie uliczki, tłumy kupujących, kolorowe stragany i aromatyczne stoiska z ulicznym jedzeniem. To doskonałe miejsce, aby spróbować autentycznego tajskiego jedzenia i zakupić tradycyjne pamiątki.

Na koniec dnia udajemy się na Khao San Road, słynną ulicę w Bangkoku, znana jako mekka dla podróżników. Ta pełna życia i energii ulica oferuje szeroki wybór restauracji, barów, sklepów z pamiątkami i miejsc rozrywki. To idealne miejsce, aby zakończyć naszą wycieczkę i zrelaksować się przy drinku, delektując się atmosferą tego wyjątkowego miejsca.

Podczas zwiedzania Bangkoku korzystamy z tradycyjnych tuk-tuków i tramwajów wodnych, które są nieodłączną częścią miejskiej kultury i dodają dodatkowego uroku naszej przygodzie.

To tylko fragment tego, co czeka na nas w trakcie jednodniowej wycieczki po Bangkoku. Ten magiczny i wielowymiarowy świat pełen jest fascynujących miejsc i niezapomnianych doświadczeń.
Przyłącz się do nas i odkryj niezwykłą historię, kulturę i urok Tajlandii w pełni.

*Przejazdy tuk-tukiem i rejs po kanałach są częścią programu, ale kolejność może ulec zmianie ze względu na warunki lokalne i dostępność atrakcji.

Dodatkowo dla wszystkich chętnych: Wieczorny dwugodzinny rejs po głównej rzece Chao Phraya z uroczystą kolacją na górnym otwartym pokładzie. Z pokładu można podziwiać nocna panoramę Bangkoku co dla wielu osób jest to niesamowitym przeżyciem.
W cenie rejsu nielimitowane jedzenie, sushi bar, napije i piwo również bez ograniczeń. Wycieczka wraz z ceną dostępna w opcjach dodatkowych pod kalendarzem (konieczna wcześniejsza rezerwacja).

Dzień 1. Bangkok z polskim przewodnikiem.
Dzień 2. Okolice Bangkoku
Tego dnia rozpoczynamy naszą przygodę ok. godziny 7:30

Program zwiedzania w tym dniu zapewni niezapomniane wrażenia i głębsze zrozumienie historii i kultury Tajlandii.
Wat Samphran, Floating Market, Mae Klong Fresh Market, Kanchanaburi i "Most na rzece Kwai", "Kolej śmierci".
 

Nasza pierwsza przystanek to Wat Samphran.

Bez wątpienia niezwykła świątynia położona na obrzeżach miasta. Ta imponująca budowla, znana również jako "Smocza Wieża", jest jednym z najbardziej niezwykłych zabytków w Tajlandii. Wysoka na 17 pięter (80m), wieża owinięta jest wizerunkiem smoka, który wije się wokół budynku. Wejście na sam szczyt pozwala podziwiać panoramiczny widok na okolicę. Wat Samphran to miejsce pełne mistycyzmu i legend, które zachwyci każdego odwiedzającego.

Następnym etapem naszej podróży jest Mae Klong Fresh Market.

Zdecydowanie bardziej znany również jako "rynek na torach". To niezwykłe miejsce położone jest ok. 90km od centrum Bangkoku. Niezwykłość tego miejsca na skalę światową polega na tym że handlarze sprzedają swoje produkty bezpośrednio przy torach kolejowych, które służą jako ścieżka dla kupujących. Co ciekawe, kiedy nadchodzi pociąg, handlarze w mig przesuwają swoje stoiska i rozwijają się z powrotem po przejeździe pociągu. To widowiskowe i unikalne doświadczenie, które wzbudza zdumienie i podziw turystów z całego świata.

Kolejnym udajemy się do popularnego Floating Market.

Niewątpliwie jest to miejsce gdzie odbywa się prawdziwa uczta dla zmysłów. Ten tradycyjny (aktualnie jednak bardziej turystyczny) targ na wodzie oferuje szeroki wybór świeżych produktów, lokalnych przysmaków i rękodzieła. Możemy przejść się po wąskich kanałach, przepływając obok kolorowych łodzi pełnych owoców, warzyw i innych towarów. To doskonała okazja, aby spróbować autentycznego jedzenia tajskiego i zakupić lokalne produkty (znajduje się ok 100km od centrum Bangkoku).

Kanchanaburi z mostem na rzece Kwai, koleją śmierci i siedmiostopniowymi wodospadami w parku Erawan.

Po wizycie na rynku kontynuujemy naszą podróż do Kanchanaburi, pięknej prowincji oddalonej od Bangkoku o około 150 kilometrów. To miejsce, gdzie odkryjemy historię związana z II wojną światową i tragicznym losem jeńców wojennych. Przechodzimy przez słynny most na rzece Kwai, symbol tragedii i męstwa, który został uwieczniony w książce i filmie. Spacer po moście pozwoli nam wczuć się w tę historyczną atmosferę i oddać hołd poległym.

Następnie czeka na nas niezwykłe doświadczenie – przejazd pociągiem (ok 1 godziny) ze stacji przy moście w Kanchanaburi do Krasae Cave. Ta część linii kolejowej, znana jako "Kolej Śmierci", została zbudowana przez jeńców wojennych podczas japońskiej okupacji Tajlandii. Podczas wspaniałej podróży pociągiem, przemierzymy malownicze krajobrazy, mijając góry i lasy. Po dotarciu do Krasae Cave, możemy zwiedzić tę urokliwą jaskinię i zobaczyć pamiątki po jeńcach wojennych.

Tego dnia zakończymy naszą przygodę w pięknym hotelu przy samej rzece.

Oczywiście będziemy mieli okazję odpocząć i cieszyć się spokojem otaczającej przyrody. Bez wątpienia ta jednodniowa wycieczka pozwoli nieco bardziej poznać fascynującą bogactwo kulturowe i malownicze krajobrazy Tajlandii.

*Kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie ze względu na warunki lokalne i dostępność atrakcji.

Opłaty dodatkowe (opcjonalne):
 - 300THB/os. rejs po wodnym rynku dla chętnych,
 - 100THB/os. bilet kolejowy na kolej śmierci.

Dzień 2. Okolice Bangkoku
Dzień 3. Wodospady Erawan oraz ruiny Ayutthaya.
Tego dnia wycieczka rozpoczyna się o godzinie 7:00

Pierwszym przystankiem na naszej trasie są malownicze Wodospady w Parku Narodowym Erawan.

To niezwykłe miejsce oferuje siedem kaskadujących wodospadów, które tworzą baseny i oazy otoczone bujną roślinnością. Możemy zanurzyć się w krystalicznie czystych wodach i zrelaksować się w naturalnym otoczeniu. Ciekawostką jest to, że każdy wodospad ma nazwę inspirowaną hinduskim mitologicznym stworzeniem, będącym wierzchowcem boga Wisznu.

Zapora Srinagarindra.

Po odkrywaniu piękna wodospadów w Parku Narodowym Erawan udajemy się w dalszą podróż około 11:30, aby dotrzeć do imponującej Zapory Srinagarindra. Ta potężna konstrukcja jest kluczowym elementem systemu energetycznego Tajlandii, dostarczającą energię elektryczną dla regionu. Możemy podziwiać panoramiczne widoki na zaporę i jezioro, które ją otacza. Ciekawostką jest fakt, że zaporę nazwano na cześć matki króla Tajlandii, która odegrała ważną rolę w rozwoju energii w kraju.

Ayutthaya i jej ruiny, jest to dawna stolica Tajlandii.

Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Ayutthaya, dawna stolica Królestwa Tajlandii (Królestwo Ayutthaya) i jedno z najważniejszych historycznych miejsc w kraju. Zaczynamy nasze zwiedzanie od Wat Mahathat, gdzie znajduje się słynna głowa Buddy, której zarosły korzenie drzewa, co stało się ikoną miasta. Ruiny tej świątyni są niezwykle efektowne i pełne ciekawych detali. Historia tej świątyni sięga czasów świetności Ayutthai. Kolejnym miejscem będzie Wat Phra Si Sanphet, dawna królewska świątynia, której trzy ogromne chedi stanowiły serce kompleksu pałacowego. Ta świątynia pełniła ważną rolę religijną i polityczną w czasach panowania królów Ayutthai. Dziś zachowane ruiny świątyni wciąż emanują majestatycznym pięknem i przypominają o dawnej świetności.
Kolejnym przystankiem jest Wat Ratchaburana, świątynia znana ze swoich bogato zdobionych wież stożkowych. Ta świątynia została zbudowana w 1424 roku przez króla Borommaracha II dla upamiętnienia zmarłego starszego brata. Ciekawostką jest to, że świątynia skrywała ukryty skarb, który został odkryty dopiero w XX wieku podczas prac archeologicznych. Następnie udajemy się do Wat Chaiwatthanaram, jednej z najbardziej uroczych i dobrze zachowanych świątyń w Ayutthai. Ta świątynia została zbudowana w 1630 roku przez króla Prasata Thonga jako miejsce medytacji i ofiarowania zasług przodkom królewskiego rodu. Położona nad brzegiem rzeki Chao Phraya, oferuje piękne widoki i stanowi doskonałe miejsce do zatrzymania się na chwilę spokoju. Kolejne miejsce na naszej trasie to Wat Lokaya Sutharam, kompleks świątynny znany ze swojej ogromnej figury leżącego Buddy, znanego jako Phra Phuttha Chaiya Mongkol. Ta imponująca statua ma 37 metrów długości i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Ayutthai. Ciekawostką jest fakt, że figura Buddy jest tak duża, że trzeba było wybudować specjalny dach nad nią, aby chronić ją przed działaniem warunków atmosferycznych.

Powrót do Bangkoku i zakończenie wycieczki

Wycieczka zakończy się transferem do hotelu w Bangkoku lub na wybrane lotnisko w Bangkoku. Dodatkowo istnieje możliwość transferu do Pattaya lub Rayong za dodatkową opłatą.
*Kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie ze względu na warunki lokalne i dostępność atrakcji.
 

Opłaty dodatkowe (opcjonalne):
 - 300THB /os. wstęp do Parku narodowego Erawan (wodospady)
 - 50THB/os. bilety wstępu do świątyń w Ayutthaya

Dzień 3. Wodospady Erawan oraz ruiny Ayutthaya.
Pływający rynek - Baśniowa Tajlandia wycieczka objazdowa po Tajlandii
Wycieczki Kanchanaburi

Cena wycieczki obejmuje:

 • Polski oraz lokalny tajski przewodnik w trakcie całej wycieczki.
 • Nocleg w hotelu 4 gwiazdkowym ze śniadaniem w Kanchanaburi.
 • Transport (między Bangkok – Ayutthaya – Kachanaburi – Bangkok).

Koszty i opłaty dodatkowe:

 • Opłaty za transport publiczny oraz bilety wstępu do atrakcji dla Ciebie i przewodnika (bilety na metro, łodzie, pociąg, tuk tuk, taxi, świątynie, Pałac i inne atrakcje).
 • Orientacyjne ceny wstępów do świątyń i atrakcji:
  – Wat Arun: 100THB/os.
  – Wat Pho: 200THB/os.
  – Pałac Królewski: 500THB/os.
  – Park Narodowy Erawan: 300THB
  – Świątynie w Ayutthaya mają wstępy po 50THB/os.
 • pierwszy nocleg w Bangkoku, osoby bez noclegu w Bangkoku mogą samodzielnie wykupić nocleg lub zamówić do dodatkowo przy rezerwacji wycieczki w opcjach pod kalendarzem. (hotel 4 gwiazdkowy w specjalnej cenie dla uczestników wycieczki podanej w opcjach pod kalendarzem rezerwacyjnym).

Kilka przydatnych informacji na tematy formalne i organizacyjne.

Cena i płatność za wycieczkę

 • Cena wycieczki podana jest w Euro – pozostałe ceny orientacyjnie w batach tajlandzkich i dla porównania w PLN
  sprawdź aktualny kurs EUR – PLN >> oraz kurs EUR – THB >>
 • podana cena wycieczki jest ceną brutto za jedną osobę,
 • płatność można dokonać w systemie rezerwacji online na naszej stronie:
  – Przelew bankowy (przelewy w euro na nasze konto z polski są bezpłatne)

Loty, transfery i inne informacje

 • Bus – W trakcie podróży będziemy się poruszali nowym oczywiście klimatyzowanym modelem Toyoty Commuter o pojemności do 15 osób. Z racji na maksymalnie 12 uczestników wycieczki, będzie komfortowy zapas miejsca wewnątrz.
 • Inne formy transportu – w Bangkoku najskuteczniejsza jest komunikacja publiczna z której najczęściej będziemy korzystali (kolej, metro tuk tuki, łodzie i spacer. 🙂
 • Karty kredytowe – w zasadzie poza większymi sieciami nigdzie nie zapłacisz kartą, dotyczy to nawet niektórych hoteli.

Inne ważne informacje

Paszport powinien być zawsze przy Tobie.

UWAGA:

Ze względów na okoliczności i wydarzenia losowe (zamknięcie dróg, zła pogoda itp.) zastrzegamy sobie możliwość zmian w programie wycieczki, nawet w trakcie jej trwania.

Tajskie Wakacje to:

Transfery i busy

Oferujemy transfery między lotniskami i hotelami.

Wycieczki fakultatywne

Polski przewodnik, fantastyczne wycieczki objazdowe do najciekawszych miejsc w Tajlandii.

Rajskie wyspy

Zwiedzanie najpiękniejszych rajskich wysp tajskimi łodziami. Nurkowanie na rafach kompiel na malowniczych plażach.

Noclegi

Noclegi w hotelach apartamentach i domkach letniskowych na terenie całej Tajlandii.

Organizacja imprez i przyjęć okolicznościowych

Imprezy okolicznościowe, śluby i wesela na rajskich plażach.

Bilety i transfery lotnicze

Wsparcie przy zakupie biletów lotniczych oraz ubezpieczenia turystycznego.

Kontakt

Napisz do nas

Nasi partnerzy

5 opinii dla Bangkok – Kanchanaburi – Ayutthaya z polskim przewodnikiem – Wycieczka 3 dniowa z noclegiem nad rzeką Kwai

5,0
Na podstawie 5 recenzji
5 gwiazdek
100
100%
4 gwiazdki
0%
3 gwiazdki
0%
2 gwiazdki
0%
1 gwiazdka
0%

Obrazy klientów

Obrazek #1 od Grzegorz K.
Obrazek #2 od Grzegorz K.
Obrazek #3 od Grzegorz K.
Obrazek #1 od Grzegorz K.

Grzegorz K.

Wycieczka przygotowana bardzo profesjonalnie ,mili i kompetentni przewodnicy . bardzo ładnie dobrany program zwiedzania , ciekawe widoki , Miło było posilać się w miejscach których przebywali rdzenni mieszkańcy . Polecamy

(0) (0)
Obrazek #2 od Grzegorz K.

Grzegorz K.

Wycieczka przygotowana bardzo profesjonalnie ,mili i kompetentni przewodnicy . bardzo ładnie dobrany program zwiedzania , ciekawe widoki , Miło było posilać się w miejscach których przebywali rdzenni mieszkańcy . Polecamy

(0) (0)
Obrazek #3 od Grzegorz K.

Grzegorz K.

Wycieczka przygotowana bardzo profesjonalnie ,mili i kompetentni przewodnicy . bardzo ładnie dobrany program zwiedzania , ciekawe widoki , Miło było posilać się w miejscach których przebywali rdzenni mieszkańcy . Polecamy

(0) (0)
Obrazek #1 od Grzegorz K.
Obrazek #2 od Grzegorz K.
Obrazek #3 od Grzegorz K.
1-5 of 5 recenzji
 1. Wycieczka przygotowana bardzo profesjonalnie ,mili i kompetentni przewodnicy . bardzo ładnie dobrany program zwiedzania , ciekawe widoki , Miło było posilać się w miejscach których przebywali rdzenni mieszkańcy . Polecamy

  Obrazek #1 od Grzegorz K.
  Obrazek #2 od Grzegorz K.
  Obrazek #3 od Grzegorz K.
  (0) (0)
 2. Nasza wycieczka po Bangkoku i okolicy z polskim przewodnikiem była niezapomnianym przeżyciem. Przewodnik był bardzo dobrze przygotowany i potrafił ciekawie opowiadać o miejscach, które odwiedziliśmy. Kolejnego dnia wodospady Erawan to naprawdę niesamowite miejsce z wyjątkowym klimatem i ciekawymi roślinami, o rybkach zjadających stopy nie wspomnę :). Most na rzece Kwai to kolejna atrakcja, ruiny dawnej stolicy Tajlandii Ayutthaya to również ciekawe miejsce do zwiedzenia z bardzo pięknymi pozostałościami po dawnych budynkach świątyń. Bardzo udana wycieczka i na pewno na długo zapadnie mi w pamięci. Polecam ją każdemu, kto chce poznać nieco historii Tajlandii i zobaczyć najważniejsze atrakcje okolic Bangkoku.

  (0) (0)
 3. Super faje zwiedzanie z Krzyśkiem i Danuśką, przede wszystkim profesjonalnie i elastycznie. Dziękujemy 🙂

  (0) (0)
 4. Wszystko super, gorąco polecamy, wycieczka perfekcyjnie przygotowana, wodospady super, kolacja na rzece zostanie na długo.
  Pozdrawiamy gorąco 🙂

  (0) (0)
 5. Wycieczka do Bangkoku była niesamowitym przeżyciem. Krzysiek przewodnik był bardzo pomocny i profesjonalny, a jego wiedza o miejscach, które odwiedziliśmy, była imponująca. Wodospady Erawan są naprawdę boskie i warto spędzić tam nieco więcej czasu. Most na rzece Kwai to kolejna atrakcja, która warta jest uwagi. Jest to miejsce, w którym można poczuć historię tego regionu i zmierzyć się nieco z demonami przeszłości. Ruiny dawnej stolicy Tajlandii Ayutthaya to również ciekawe miejsce do zwiedzenia. Ogólnie rzecz biorąc, była to bardzo udana wycieczka i polecam ją każdemu, kto chce poznać nieco historii Tajlandii i zobaczyć najważniejsze atrakcje Bangkoku i okolic.

  (0) (0)
Dodaj opinię
Bangkok - Kanchanaburi - Ayutthaya z polskim przewodnikiem - Wycieczka 3 dniowa z noclegiem nad rzeką Kwai Bangkok - Kanchanaburi - Ayutthaya z polskim przewodnikiem - Wycieczka 3 dniowa z noclegiem nad rzeką Kwai
Overall rating*
0/5
* Ocena jest wymagana
Atrakcyjność wycieczki (miesca i program)
0/5
* Ocena jest wymagana
Ocena przewodników
0/5
* Ocena jest wymagana
Ocena hoteli
0/5
* Ocena jest wymagana
* Answer is required
* Answer is required
Twoja opinia
* Recenzja jest wymagana
Imię i Nazwisko
* Imię jest wymagane
Dodaj zdjęcia lub wideo do swojej recenzji